biblia - pismo święte - wiara

Mylenie OBECNOŚCI z PRZYJŚCIEM

czytano 3129 razy

Mylenie paruzji z przyjściem

gr. éleusis („przyjście”)

1. w tekście oryginalnym występuje jeden raz (Dzieje 7:52), w formie eléuseos (łac. adventu). Słów parousíaéleusis nie używano wymiennie.
Jak wyjaśnia Theological Dictionary of the New Testament (tom V, s. 865), „terminy te [páreimiparousía] nigdy nie odnoszą się do przyjścia Chrystusa w ciele, a παρουσία nigdy nie oznacza powrotu. Myśl o więcej niż jednej paruzji pojawiła się dopiero w późniejszym okresie istnienia Kościoła [nie wcześniej niż za czasów Justyna, w drugim stuleciu n.e.] (...) Podstawowym warunkiem zrozumienia sfery pojęć pierwotnego chrystianizmu jest zupełne uwolnienie się od tej koncepcji [więcej niż jednej paruzji]”.

2. Doktor teologii Israel P. Warren (The Parousia, Portland, Maine 1879, ss. 12-15):
My często mówimy o ‚drugim adwencie’, ‚drugim przyjściu’ itd., ale Pismo Święte nigdzie nie wspomina o jakiejś ‚drugiej Paruzji’. Bez względu na jej charakter miało to być coś szczególnego, co się nigdy przedtem nie zdarzyło ani się nigdy więcej nie miało zdarzyć. Owa obecność miała być inna i donioślejsza niż wszystkie inne wypadki jego ukazania się ludziom, tak iż wystarczyć miało samo jej określenie bez jakichkolwiek przydawek oprócz rodzajnika — po prostu OBECNOŚĆ”

zobacz również: paruzja

 data dodania: 2010.07.26 02:42    data edycji: 2013.12.24 18:25
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji Biblia.start24.eu.

Jeśli komentarz będzie sensowny na pewno go umieszczę i na niego odpowiem.
Sensowny = rzeczowy, odnoszący się do tematu, poparty argumentami i przede wszystkim WERSETAMI Biblijnymi.


Wszelkie prawa zastrzeżone © Biblia.start24.eu | mapa witryny
| login