biblia - pismo święte - wiara

Jak w każdym przypadku należy rozpatrywać zasady podane w Biblii - W CAŁOŚCI a nie w oderwaniu od siebie. Zasady sie UZUPEŁNIAJĄ a nie wykluczają.

A więc, zgodnie z tym co już omówiłem (tutaj: Malzenstwo---rozpusta---rozwod )  Jezus dopuścił jeden powód rozwodu - rozpusta. (Mt 5:32)
Natomiast oczywistą zasadą jest też, ze śmierć współmałżonka daje nam podstawę do zawarcia kolejnego małżeństwa (Rz 7:2-3)
Co wnoszą więc słowa Pawła z 1 Kor 7:15: \"Lecz jeśliby strona niewierząca chciała odejść, niech odejdzie. Nie jest skrępowany ani brat, ani siostra w tym wypadku. Albowiem do życia w pokoju powołał nas Bóg\"

Jeśli niewierzący współmałżonek chce odejść od wierzącego - to strona wierząca ma nie wywoływać \"wojny\" (\"do życia w pokoju powołał nas Bóg\"). Tą \"wojną\" mogą być różne elementy np. środki prawne ZMUSZAJĄCE stronę niewierzącą do pozostania.
Jednak zgodnie z zasadą podaną przez Jezusa (Mt 5:32) odejście osoby nie wierzącej nie jest podstawą do zawarcia nowe związku małżeńskiego przez osobę wierzącą ( opuszczoną przez współmałzonka). Dopiero więc wówczas , gdy niewierzący współmałżonek (ten który odszedł) - dopuści sie rozpusty - może chrześcijanin ponownie wstąpić w związek małżeński.

I jeszcze by nie było wątpliwości:
1. To że nasz współmałżonek jest osobą niewierzącą - nie jest podstawą do rozwodu ! ( 1Kor 7:12-13 por. 1 P 3:1-4)
2. Odejście (lub separacja) nie oznacza braku możliwości powrotu ( 1 Kor 7:11) - chyba, że doszło do rozpusty (Mt 5:32), wówczas o ponownym \"zejściu się\" decyduje strona pokrzywdzona (może wybaczyć lub ma podstawę do rozwodu)data dodania: 2010.11.17 16:23    data edycji: 2012.01.04 00:35
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji Biblia.start24.eu.
komentarzy: 1         Dodaj komentarz

2020-11-10 7:58 | Aneta

Witam. A co w przypadku przemocy domowej? Zwłaszcza, gdy są dzieci. W moim domu rodzinnym 10 lat trwał dramat bo mama z powodu wiary nie chciała się rozwieść. Ja też jako dziecko doświadczałam przemocy ze strony ojca. Moi bracia nie, zdaje się ze względu na płeć. Czy Pismo Święte coś mówi na ten temat czy dzieci muszą cierpieć, jeśli jedno z rodziców z ppwodu wiary trwa w takim małżeństwie?
Redakcja: mówi - by odejść od takiego męża (ale to nie znaczy, że jest prawny rozwód) o czym jest mowa powyżej w tekście - odwołanie do wersetu 1Kor 7:11. Oraz wiele innych .Jeśli komentarz będzie sensowny na pewno go umieszczę i na niego odpowiem.
Sensowny = rzeczowy, odnoszący się do tematu, poparty argumentami i przede wszystkim WERSETAMI Biblijnymi.


Wszelkie prawa zastrzeżone © Biblia.start24.eu | mapa witryny
| login