biblia - pismo święte - wiara

Czy wszyscy Żydzi uwierzą w Chrystusa? Rzymian 11:25-26

czytano 5345 razy


Zgodnie ze słowami Piotra, zanotowanymi w Dziejach Apostolskich 4:11-12, każdy człowiek, jakiejkolwiek nie byłby narodowości - ma tylko jednego pośrednika w drodze do wybawienia: Jezusa Chrystusa.

Zastanawiać więc mogą słowa Pawła z listu do Rzymian 11:25-26:
Albowiem nie chcę, bracia, abyście pozostawali w niewiedzy co do tej świętej tajemnicy - tak byście nie byli roztropni we własnych oczach - że przytępienie wrażliwości zdarzyło się części Izraela, aż wejdzie pełna liczba ludzi z narodów\\\" i w ten sposób zostanie wybawiony cały Izrael. Tak jak jest napisane: „Wyzwoliciel wyjdzie z Syjonu i odwróci bezbożne praktyki od Jakuba\\\"

Paweł pisze, że zostanie wybawiony cały Izrael . Skoro miałby być wybawiony cały Izrael  - to musiałoby to oznaczać, że wszyscy Żydzi uwierzą w Chrystusa. Czy tak rzeczywiście będzie?

Powróćmy do wersetu - wspominając o wybawieniu całego Izraela  Paweł mówi o sposobie jego wybawienia: \\\"aż wejdzie pełna liczba ludzi z narodów\\\" i w ten sposób zostanie wybawiony cały Izrael\\\"

Sposobem więc na wybawienie całego Izraela ma być wejście ludzi z narodów. Gdzie mieli on wejść? W rozdziale 11 od wersetu 17 do 24 Paweł przyrównuje naród Izraelski do drzewa oliwnego, z którego wyłamano niektóre gałęzie, a inne w te miejsce wszczepiono.  Wyłamanymi gałęziami są odrzuceni przez Boga rodowici Izraelici, a wszczepionymi gałęziami są ludzie z narodów. Weszli oni w skład drzewa oliwnego. W ten sposób powstało niejako nowe drzewo oliwne (składające się z naturalnych i wszczepionych gałęzi) z tymi samymi korzeniami.

Wybrani ludzie z narodów i wybrani rodowici Izraelici tworzą nowy naród, który Bóg nazywa swoim ludem. Potwierdzają to słowa z 9:24-25a: \\\" mianowicie na nas, których powołał nie tylko spośród Żydów, lecz także spośród narodów, to co z tego? Tak jak też mówi u Ozeasza: „Tych, którzy nie są moim ludem, nazwę ‚ludem moim\\\'\\\"

Żydów, którzy nie uwierzą w Chrystusa  - Biblia nie zalicza do tego nowego narodu -  w rozdziale 9, wersecie 6 w części b czytamy: \\\"Gdyż nie wszyscy, którzy wywodzą się z Izraela, rzeczywiście są „Izraelem\\\".

Izraelitą więc w omawianym kontekście  listu do Rzymian 11:25-26 - nie jest ten, kto wywodził sie literalnie z narodu żydowskiego (z urodzenia) i kto został literalnie obrzezany, oraz kto przestrzegał prawa Mojżeszowego.  Opisywani i uznani przez Boga Izraelici to Ci , którzy \\\"obrzezali swoje serce\\\" - czyli musieli usunąć wszystko w swoim postępowaniu, pobudkach - to co nie podoba się Bogu Jehowie.

Podkreślono to w Rz 2:28-29: \\\"Albowiem nie ten jest Żydem, kto jest nim na zewnątrz, ani obrzezaniem nie jest to, które jest na zewnątrz, na ciele. Ale ten jest Żydem, kto jest nim wewnątrz, a jego obrzezaniem jest obrzezanie serca przez ducha, nie zaś przez spisany kodeks.\\\"

Podsumowując - z listu do Rzymian 11:25-26 nie wynika, że wszyscy Żydzi uwierzą w końcu w Chrystusa. Gdyż Izraelem opisanym przez Pawła, nie są tylko literalni członkowie narodu Izraelskiego, lecz ludzie ze wszystkich narodów, którzy tworzą \\\"nowy\\\" Izrael.
W pisanym mniej więcej pięć lat wcześniej swoim liście Apostoł Paweł nazywa go również \\\"Izraelem Bożym\\\" (Gal 6:16).

 

Wersety w przekładzie NW.

 data dodania: 2011.05.24 21:02    data edycji: 2011.12.27 19:01
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji Biblia.start24.eu.

Jeśli komentarz będzie sensowny na pewno go umieszczę i na niego odpowiem.
Sensowny = rzeczowy, odnoszący się do tematu, poparty argumentami i przede wszystkim WERSETAMI Biblijnymi.


Wszelkie prawa zastrzeżone © Biblia.start24.eu | mapa witryny
| login