biblia - pismo święte - wiara

Z kim prowadzić dyskusje biblijne ?

czytano 4733 razy

Z kim nie warto prowadzić dyskusji Biblijnych. Informacje o takich ludziach

 • Oceniają fakty tylko ze swojej wąskiej perspektywy:

1 Kor. 1:19-25 (nawiasy moje):  „Napisano bowiem: ‚Sprawię, że zginie mądrość mędrców, i odtrącę inteligencję intelektualistów'. Gdzież jest mędrzec? Gdzież uczony w piśmie? Gdzież uczestnik dysput tego systemu rzeczy? Czyż Bóg nie obrócił mądrości świata w głupstwo? Skoro bowiem w mądrości Bożej świat nie poznał Boga przez swą mądrość, Bóg uznał za dobre, by przez głupstwo [w opinii świata] tego, co jest głoszone, wybawić wierzących. (...) Bo to, co głupie u Boga [według świeckiej oceny], jest mądrzejsze niż ludzie, a to, co słabe u Boga [zdaniem świata], jest silniejsze niż ludzie".

 • Mają wiedze połowiczną, wypaczoną i opartą na przekonaniu własnej racji (a nie argumentacji):

1:Tym 6:20: "O Tymoteuszu, strzeż tego, co ci powierzono, odwracając się od pustych mów, które bezczeszczą to, co święte, oraz od sprzeczności fałszywie tak nazywanej „wiedzy"...

 • No cóż, przypomina to gadaninę starych kobiet, które żyją swoimi fantazjami:

1 Tm 4:7: "Ale odrzucaj fałszywe opowieści, które bezczeszczą to, co święte, a są opowiadane przez stare kobiety..."

 • Uznają tylko to co jest zgodnie z ich bieżącymi poglądami:

2 Tym 4:3-5: Nastanie bowiem czas, gdy nie zniosą zdrowej nauki, lecz zgodnie z własnymi pragnieniami nagromadzą sobie nauczycieli, by im łechtali uszy; i odwrócą uszy od prawdy, a zwrócą się ku fałszywym opowieściom. Ty jednak zachowuj we wszystkim trzeźwość umysłu,...

 • Kierują się przesądami (zasłyszanymi poglądami)- bez dokładnej weryfikacji, co prowadzi do :

Ef 4:17: "To zatem mówię i świadczę w Panu, żebyście już nie postępowali tak, jak i narody postępują w NIEUŻYTECZNOŚCI SWYCH UMYSŁÓW, 18 będąc pod względem umysłowym pogrążone w ciemności, obce dla życia po Bożemu, z powodu tkwiącej w nich NIEWIEDZY, z powodu niewrażliwości ich serc. "


Jak widać zatem prowadzenie dyskusji z TAKIMI osobami mija się z celem. Podkreśl to jeszcze Biblia w wielu miejscach:

 • Ich celem nie jest weryfikacja faktów, lecz prowadzenie sporów:

1 Tym 6: 4: ten jest nadęty pychą, niczego nie rozumie, lecz pod względem umysłowym choruje na dociekania i spory o słowa...

i podsumowanie wers 11: "Jednakże ty, o człowiecze Boży, uciekaj od tych rzeczy..."

1 Kor 2:14: Ale człowiek fizyczny nie przyjmuje spraw ducha Bożego, bo są dla niego głupstwem; i nie może ich poznać, ponieważ osądza się je duchowo.

 • Są niezadowoleni z każdej odpowiedzi, która nie jest zgodna z głęboką wiarą w słuszność własnych poglądów, lub poglądów osób , których uznają za autorytety. Tak, jak Jezus podkreślił, zawsze coś dla nich jest nie tak:

Mt: 11:18-19: Tak też przyszedł Jan, nie jadł ani nie pił, a jednak mówią: ‚On ma demona'; przyszedł Syn Człowieczy, je i pije, a mimo to mówią: ‚Oto człowiek żarłoczny i oddający się piciu wina, przyjaciel poborców podatkowych i grzeszników'. Niemniej mądrość potwierdza swą prawość swoimi dziełami".

 

Z jakimi ludźmi można prowadzić dyskusję? Należy wziąć pod uwagę podane powyżej wersety oraz:

 • Osoby potrafiące uzasadnić co mówią:

1 Piotra 3:15: ... zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto od was żąda UZASADNIENIA nadziei, którą macie w sobie...

 • Gotowość umysłu do zmiany poglądów, jeśli obalą je podane argumenty:

Dzieje 17:11:  Ci zaś byli szlachetniej usposobieni niż tamci w Tesalonice, bo przyjęli słowo z największą gotowością umysłu, każdego dnia starannie badając Pisma, czy tak się rzeczy mają.

 • Człowiek dorosły - nie prowadzi sporów, tylko dyskusje prowadzące do jakiś wniosków, reaguje na argumenty i przedstawia swoje:

1 Kor 14:20: ... natomiast pod względem zdolności rozumienia stańcie się dorośli.

 • Niech dowiodą, że potrafią samodzielnie myśleć ( a nie powtarzać po kimś) i na podstawie przedstawionych faktów wyciągać logiczne wnioski:

Rzymian 14:5: Jeden osądza, że jakiś dzień jest ważniejszy niż inny, drugi osądza jakiś dzień jak wszystkie inne; niech każdy będzie zupełnie przekonany w swoim umyśle.

 

 

Cdn.

 data dodania: 2014.01.09 21:47    data edycji: 2014.01.09 21:48
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji Biblia.start24.eu.
komentarzy: 1         Dodaj komentarz

2020-11-10 5:09 | Aneta

Witam. Postanowiłam napisać, choć może mój komentarz nie będzie wydawał się sensowny. Dopiero zaczynam studiować Pismo Święte, dlatego moje pytania być może będą bez sensu. W tekście jest napisane, żeby dyskusje prowadzić z osobami które mają argumenty. No więc ja chciała bym rozmawiać z moją mamą, ale ona na wszystko co ja powiem na jakikolwiek temat związany z wiarą lub nie, jeśli mam inne zdanie lub chce zweryfikować wiedzę, poglądy, ona z gory zakłada, że nie mam racji bo nie. Posłucha pani w sklepie, polityka w telewizji, księdza ale tego którego ona uważa a mnie nie bo ja z jakichś powodów zawsze się mylę. Obie jesteśmy katoliczkami. Ja ostatnio zaczęłam zagłębiać się w Pismo Święte i mam w tej chwili chaos a mama bez znajomości Pisma Świętego powtarza mi tylko informacje usłyszane w Kościele. Ja mam umysł ścisły. Studiowałam nauki ścisłe, ale zawsze uważałam, że to talent od Boga. Po przeczytaniu tekstu odniosłem wrażenie, że wszystkie umysły ścisłe są w błędzie i nie warto z nimi rozmawiać. Czy warto rozmawiać z katolikami nie znającymi Pisma a tylko powtarzającymi za księdzem? Pismo znają Świadkowe Jehowy, choć inne, ale w takim razie dlaczego ksiądz kiedyś zabronił nam z nimi rozmawiać? Jeszcze jedna rzecz. Na religii i oazie mówiono mi, że teoria powstania wszechświata i stworzenie opisane w Piśmie Świętym nie muszą się wykluczać bo Pisma nie należy rozumieć dosłownie, a jeden dzień u Boga to jak 1000 lat na Ziemi. Będę wdzięczna za jakąś odpowiedź do mojego komentarza bo szukam odpowiedzi a nie potwierdzenia.


 

Redakcja:

 

1. Należy wskazywać rozmówcy w rozmowie wersety Biblijne – a nie własne słowa: Dz17:3, 1Kor 4:6, - jeśli ktoś nie chce słuchać co ma Biblie do powiedzenia to o czym można rozmawiać?

2. Świadkowie Jehowy nie znają INNEGO Pisma Świętego, ktoś Panią okłamał. Pismo Święte jest jedno – są różne przekłady. Choć musze przyznać , że w wydaniach Kościoła Katolickiego pojawiają się księgi niekanoniczne – na to więc należy uważać. Natomiast jakość przekładów musi Pani ocenić sama – ponieważ bywają przekłady mocno naciągane. Jeśli chodzi p przekład Świadków Jehowy – jest to jeden z lepszych przekładów z jakim miałem do czynienia. Wiem bo czytałem Biblie w wielu przekładach oraz wiele fragmentów sam tłumaczyłem.

 

3. Stworzenie wszechświata przedstawione w szkole jest teorią – to po pierwsze. Po drugie Biblia w niczym mu nie zaprzecza – tak tylko mogą twierdzić ludzie, którzy nie zbadali co dokładnie jest napisane. Na początek: http://www.biblia.start24.eu/116-Dzien-stwarzania-czy-trwal-24h.htmlJeśli komentarz będzie sensowny na pewno go umieszczę i na niego odpowiem.
Sensowny = rzeczowy, odnoszący się do tematu, poparty argumentami i przede wszystkim WERSETAMI Biblijnymi.


Wszelkie prawa zastrzeżone © Biblia.start24.eu | mapa witryny
| login