biblia - pismo święte - wiara

Jana 10:16: - kim są drugie owce ?

czytano 4731 razy

Pytanie czytelnika:Od pewnego czasu studiuje biblie i nie moge poukładać sobie w głowie pewnych rzeczy. Chodzi o  przedstawione mi zrozumienie wersetu z Jana 10:16: "A mam drugie owce, które nie są z tej owczarni; te również muszę przyprowadzić i będą słuchać mego głosu, i będzie jedna trzoda, jeden pasterz."
Wspomniane drugie owce lub inne owce wg. innych przekładów to wg. tego zrozumienia chrześcijanie z nadzieją ziemską. W kontekście sytuacji kiedy padają te słowa oraz fragmentów z Mateusza 10:6 czy 15:24 wydaje mi sie ze Panu Jezusowi chodziło o inne owce ,które miały dołączyć do małej trzódki Żydów do których kierował te słowa czyli o Namaszczonych duchem pogan. W myśl mojego zrozumienia kłóci sie to z interpretacją podanego mi zrozumienia. Wydaje mi się że Chrystus zapowiedział w ten sposób iż Bóg powoła pogan którzy z ostatkiem Żydów którzy przyjęli Jezusa utworzą jedną trzodę. Proszę o wyjaśnienie tej kwestii ,gdyż być może gdzieś w swoim sposobie myślenie popełniam błąd.

 

Jana 10: 1-16: „Zaprawdę, zaprawdę wam mówię: Kto nie wchodzi do owczarni drzwiami, lecz się wspina w jakimś innym miejscu, ten jest złodziejem i grabieżcą. 2 Ale kto wchodzi drzwiami, jest pasterzem owiec. 3 Temu odźwierny otwiera i owce słuchają jego głosu, a on woła swoje owce po imieniu i je wyprowadza. 4 Kiedy już wszystkie swoje wypuści, idzie przed nimi, a owce podążają za nim, ponieważ znają jego głos. 5 Za obcym na pewno nie będą podążać, lecz będą od niego uciekać, ponieważ nie znają głosu obcych". 6 Jezus opowiedział im owo porównanie, ale oni nie wiedzieli, co znaczy to, o czym do nich mówi.7 Jezus zaś znowu rzekł: „Zaprawdę, zaprawdę wam mówię: Ja jestem drzwiami dla owiec. 8 Wszyscy, którzy przyszli zamiast mnie, to złodzieje i grabieżcy; lecz owce ich nie słuchały. 9 Ja jestem drzwiami; kto wejdzie przeze mnie, ten będzie wybawiony i wejdzie oraz wyjdzie i znajdzie pastwisko. 10 Złodziej nie przychodzi w innym celu, jak tylko po to, żeby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem, by miały życie i by miały je w obfitości. 11 Ja jestem wspaniałym pasterzem; wspaniały pasterz daje swą duszę za owce. 12 Najemnik, który nie jest pasterzem i do którego owce nie należą jako jego własność, widzi zbliżającego się wilka, porzuca owce i ucieka - a wilk porywa je i rozprasza - 13 ponieważ jest najemnikiem i nie troszczy się o owce. 14 Ja jestem wspaniałym pasterzem i znam moje owce, a moje owce znają mnie, 15 tak jak Ojciec zna mnie, a ja znam Ojca; i daję swą duszę za owce. 16 „A mam drugie owce, które nie są z tej owczarni; te również muszę przyprowadzić i będą słuchać mego głosu, i będzie jedna trzoda, jeden pasterz. 17 Ojciec miłuje mnie dlatego, że ja daję swą duszę, aby ją znowu otrzymać. 18 Nikt mi jej nie zabiera, lecz ja daję ją sam z siebie. Mam prawo ją dać i mam prawo ją znowu otrzymać. Przykazanie co do tego otrzymałem od mego Ojca".

Łukasza 12:32:„Nie bój się, mała trzódko, gdyż wasz Ojciec uznał za dobre dać wam królestwo"

 

Pierwsza owczarnia to objęci Prawem i Przymierzem żydzi, dostają się oni do drugiej owczarni przez drzwi/bamę (którymi jest Jezus).
Ale Jezus dodaje że jeszcze ma drugie owce, które nie są z tej owczarni (wynika z kontekstu, że nie należą do tej drugiej) - to trzecia owczarni.
Czyli trzecia i druga owczarnia - tworzą jedną trzodę.

Wiemy z Łk 12:32 , że w tej jednej trzodzie jest też „mała trzódka", która ma być królami.
Królami mieli być zarówno żydzi i poganie: (Rz 12:4, 5; 1Ko 12) i (Rz 11:17-24; Gal 3:28, 29)
oraz : 1Pt 2:9-10; Wj 19:5, 6.

Niewielka cześć fizycznego Izraela - jak mówi proroctwo - miała wejść w skład Izraela Bożego (Iz 10:21, 22; Rz 9:27) (Gal 6:15, 16).

Wiemy również, ze cześć ludzi zmartwychwstanie do życia w niebie (aby tam królować z Chrystusem), cześć do życia na ziemi (opis tutaj: http://www.biblia.start24.eu/49-Zmartwychwstanie-dla-kogo-gdzie.html)

 

Podsumowanie:

Poszczególne, stada, owczarnie, nie rozpoznajemy po narodowości (nie ma takiego wersetu). Ale rozpoznajemy po nadziei (wiemy, że mała trzódka ma być królami) - Łk 12:32. W małej trzódce wiemy, że są żydzi i poganie (kolejny argument, że narodowość nie ma znaczenia). Zatem drugie owce też należy rozpoznawać po NADZIEI jaką żywią a nie narodowości. Drogę eliminacji: Skoro nie mają nadziei bycia królami, nadziei niebiańskiej - to pozostaje nadzieja ziemska.

ZObacz również: http://www.biblia.start24.eu/462-Jana-10-1-16-a-drugie-owce.htmldata dodania: 2015.03.31 22:30    data edycji: 2015.05.01 14:18
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji Biblia.start24.eu.

Jeśli komentarz będzie sensowny na pewno go umieszczę i na niego odpowiem.
Sensowny = rzeczowy, odnoszący się do tematu, poparty argumentami i przede wszystkim WERSETAMI Biblijnymi.


Wszelkie prawa zastrzeżone © Biblia.start24.eu | mapa witryny
| login