biblia - pismo święte - wiara

Czy Bóg będzie męczył ludzi po smierci ?

czytano 4729 razy

Biblia używa terminu ogień np mówiąc o próbach (Hioba 1:12-16) lub kompletnym zniszczeniu - unicestwieniu (chrzest w ogniu Mt 3:7-12 - zburzenie Jerozolimy w 70r).

W NT Dolina Hinnoma(ST) - to Gehenna (gr. forma hebr. wyrażenia Ge Hinnòm: „Dolina Hinnoma”) (tłumaczona często jako "piekło") . Służyła za miejcie wysypisko śmieci, a także zwłoki. Dawid Kimchi opisał to jako miejsce w którym ciągle płonął ogień, w którym spalały się śmieci i zwłoki. Najskuteczniejsza metoda podtrzymywania ognia wydawało się podsycanie go siarka (Iz 30:33)
Wcześniej w tej dolinie królowie judzcy Achaz i Manasses uprawiali w niej bałwochwalczy kult - w którym między innymi składali ofiary z ludzi.
Opinia Boga na ten temat: " I powznosili wyżyny Tofet w dolinie syna Hinnoma, aby palić swych synów i swe córki w ogniu, czego nie nakazałem i co nie zrodziło się w moim sercu’." Jer 7:31.

Warte wspomnienie też jest to, że Bóg zarządził, by Dolina Hinnoma posłużyła za miejsce masowego pochówku, a nie dręczenia żywych ofiar (Jer 7:32, 33; 19:2, 6, 7, 10, 11).
Gehenna jako symbol jest w Biblii odpowiednikiem "jeziora ognia" z księgi Objawienia.
Dlatego przekonującym argumentem jest w tej sprawie opis z księgi Objawienia 20:14 - gdzie pisze, że "śmierć" wrzucono do jeziora ognia. Oczywistym jest , że chodzi o unicestwienie śmierci (na tym polegał okup złożony przez Jezusa) - a nie palenie jej w ogniu.

Gdybyśmy przyjęli dosłownie termin "ogień" we wszystkich fragmentach o nim mówiących to zgodnie z tą logiką w Jak 3:6-8 wyczytujemy, ze język podpala coś, albo że jest podpalany.

Mt 25:41
Ogień wieczny przygotowani dla Diabła i aniołów  -> Obj 20:7-10

Marek 9:48
Jezus nawiązuje do Izajasza 66:24, , gdzie mowa o ZWŁOKACH ludzi, palą się zwłoki, a nie oni po śmierci.

2 Ts 1-6:10
Kkara ognia wiecznego - to kara wiecznej zagłady.

 data dodania: 2010.05.27 01:28    data edycji: 2010.07.26 04:37
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji Biblia.start24.eu.

Jeśli komentarz będzie sensowny na pewno go umieszczę i na niego odpowiem.
Sensowny = rzeczowy, odnoszący się do tematu, poparty argumentami i przede wszystkim WERSETAMI Biblijnymi.


Wszelkie prawa zastrzeżone © Biblia.start24.eu | mapa witryny
| login