biblia - pismo święte - wiara

Dodatki w tekstach

czytano 3310 razy

Ba, poza Księgami - zwanymi eufemistycznie - "deuterokanoniczne", mamy też różne inne wtręty, niekoniecznie z gwarantowaną kanonicznością: wg Marka 16:9 - 20; wg Jana 7:53 - 8:11, nie mówiąc o pojedynczych wersetach, wyrażeniach czy frazach.
W przypisach krytyki tekstu jest to wyłuszczane. Np. w NŚ mamy niekiedy kreseczkę zamiast wersetu, choćby w: wg Marka 9:44, 46 czy Dzieje Ap 28:29; na przykład.

A jeśli czytamy owe dodatki 'deuterokanoniczne' ['doklejki' do Ksiąg: Estery, Daniela] typu 14 rozdział Daniela, to jakieś takie dziwne wrażenia odnosimy. Mnie się kojarzy, jako żywo, z 'baśnią o smoku wawelskim'... Kto nie wierzy, niech poczyta w wydaniach katolickich Przekładów Biblii.

Można spotkać się z wieloma krytycznymi i umotywowanymi opiniami co do owych 'deuterokanonicznych' - w całości - jak też i owych 'dodatków deuterokanonicznych' do istniejących kanonicznych [zwanych eufemistycznie: "protokanoniczne"].

---

... 'księgę Judyty' oraz dodatki deuterokanoniczne do Estery i Daniela. Takoż i "List Jeremiasza" wmontowany w 'księgę Barucha' [por. końcówka rodziału 5. i 6. rozdział w ramach 'księgi Barucha' w Przekładach katolickich].

 data dodania: 2010.09.15 05:27
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji Biblia.start24.eu.

Jeśli komentarz będzie sensowny na pewno go umieszczę i na niego odpowiem.
Sensowny = rzeczowy, odnoszący się do tematu, poparty argumentami i przede wszystkim WERSETAMI Biblijnymi.


Wszelkie prawa zastrzeżone © Biblia.start24.eu | mapa witryny
| login